YOAST SEO Plugin je plugin za Seo optimizaciju ( Search Engine Optimization) napravljen za WordPress. Ima preko 5 miliona aktivnih instalacija, a download-ovan je preko 350 miliona puta. Prvi plagin ove vrste Yoast Seo je izbacio još 2007. godine pod nazivom WordPress SEO, a dizajnirao ga je holandski software developer Joost de Valk koji ga je dalje razvijao i unapređivao kako bi se korisnicima pružila što bolja usluga.
Šta je cilj SEO optimizacije i KAKO je započinjemo?
Cilj SEO optimizacije je dobra pozicioniranost našeg websajta na Google – u odn. postova i stranica koji ga čine, da prilikom pretrage od strane korisnika, odn. unošenjem ključnih reči ili fraza, algoritam ( Index server ) baš naš post ili stranicu izabere kao relevantne na prvoj ili drugoj strani, što svi želimo, zar ne? Treba ispoštovati niz pravila, korak po korak, da bi čitaoci što lakše pronašli put do naših artikala. Optimizuju se postovi, a takođe i stranice websajta, a pravila optimizacije su propisana od strane Google – a. Treba napomenuti da pre SEO optimizacije treba odraditi bazičnu optimizaciju artikala, takođe propisanu od strane Google – a.
SEO optimizaciju željenih postova i stranica našeg websajta započinjemo instaliranjem, a potom i aktivacijom plagina za tu svrhu.
Predstavićemo Vam YOAST SEO plugin koji je veoma zgodan za korišćenje, vrlo jasno Vam sugeriše šta i kako treba da optimizujete odn. koja su to pravila koja treba da ispoštujete, a dolazi u besplatnoj i PREMIUM odn. plaćenoj varijanti.
Nakon instalacije, odmah ćete primetiti izvesne promene. U DASHBOARD – u kada odete u ‘All Posts’ da biste krenuli sa optimizacijom željenog artikla, primetićete da su se pojavile četiri kolone sa desne strane, a ispod prve dve se nalaze tačkice u tri boje, baš kao na semaforu.
Šta predstavljaju ove kolone, možda se pitate, a šta tačkice?
Kolone nam pružaju uvid u statistiku. Prva kolona nosi oznaku semafora i predstavlja SEO rezultat odn. rezultat SEO optimizacije na određenom artiklu. Druga kolona označena je perom i predstavlja rezultat čitljivosti ( readability) i nije presudna za dobru optimizaciju jer ne funkcioniše dobro za balkanske jezike ali će se svakako u bućnosti raditi na poboljšanjima. Treća kolona predstavlja odlazne linkove sa našeg artikla, a četvrta dolazne linkove odn. linkove koji vode do našeg posta.
Music: Bensound.com/free-music-for-videos
Licensecode: DNMGRETXA1MHMJ1C
Rezultat treće i četvrte kolone predstavljen je ukupnim brojem odlaznih odn. dolaznih linkova, a rezultat prve kolone ( rezultat SEO optimizacije ) i druge kolone ( čitljivosti ) predstavljen je tačkicama odgovarajuče boje – crvene, narandžaste i zelene. Šta nam govore ove boje? Crvena nam kaže da je rezultat optimizacije veoma loš ili da optimizacija nije ni rađena, narandžasta boja nam govori da postoji prostor za poboljšanje, a zelena da je optimizacija dobro urađena. Nije tako teško, zar ne?
Ulazimo u naš post klikom na naslov ili idemo na EDIT i potom unosimo KLJUČNU REČ za taj artikl da bi započeli SEO analizu.
Kako odabrati KLJUČNU REČ ili FRAZU za pojedini artikl, pitate se sad.
Ona predstavlja odraz teme posta i najčešće se u datom tekstu pominje. Kada pročitamo naš post samo će nam se nametnuti šta je naša ključna reč koju treba da odaberemo i time započnemo SEO analizu.
NASTAVIĆE SE…
Ako su Vam potrebne usluge websajt dizajna ili redizajna postojećeg websajta, LOGO dizajna, web održavanja, SEO-a, digitalnog marketinga i obezbeđivanje hostinga i domena, pišite nam OVDE.
Maja Polovina, student digitalnog marketinga i asistent u TNT Factory Website Design Studiju
Možda će Vas zanimati da pročitate naš post na temu ‘GOOGLE i pozicioniranje websajta na ovom pretraživaču’ OVDE.