Započeli ste novi biznis ili ga već imate neko vreme i sada razmišljate kako da se dobro pozicionirate na Google – u. Na Vašem websajtu detaljno su predstavljeni Vaši proizvodi i usluge ali biste želeli da steknete prednost nad konkurencijom i da potencijalni kupci prvo do Vas dođu.  Razmišljate o načinima kako da se Vaš websajt dobro pozicionira, pa hajde da pogledamo pobliže koji su to načini koji nam mogu obezbediti da se naš websajt nađe na prvoj ili drugoj stranici Google – a, što svi zapravo želimo.

Dve bakice razgovaraju o pozicioniranju websajta na Google - u

Google ne podrazumeva samo pretraživač za koji se smatra da pruža najrelevantnije rezultate, pa više i ne govorimo ‘pogledaj to što te zanima na pretraživaču’ nego  ‘proguglaj’ , zar ne?! Google podrazumeva čitav jedan eko-sistem u koji spadaju pored pretraživača i Gmail, Android, Youtube, Display Network, Google Cloud Platform, Google Meet itd.

Statistika kaže da 94 % korisnika Interneta u današnje vreme ne ide dalje od treće stranice kada pretražuje neki pojam na Google – u. Šta nam onda znači ako se naš sajt nalazi npr. na 17 stranici?! Uff, ovo zaista može delovati na prvi pogled kao nepremostiva prepreka. Prvi način da naš websajt bude visoko pozicioniran na Google – u je da napišemo ultra mega viralan članak koji će usmeriti posetioce upravo na naš sajt. Takav članak obrađuje izuzetno aktuelnu temu i u njemu se obično daju relevantne informacije koje se na Internetu objavljuju po prvi put. Vidite sada kako je teško održati korak sa objavljivanjem giga viralnih artikala, svaki put pred nama je izazov davanja svežih informacija koje niko do sada nije objavio. Na duže staze nemoguće je održati ovakav tempo.

Dve bakice razmatraju pozicioniranje na Google - u

Sledeći način je reklamiranje na Google – u. Odličan način ali neće nam omogućiti da se prilikom svake pretrage visoko pozicioniramo. Prvo, moramo izdvojiti sredsta za kontinuirano reklamiranje, a treba imati u vidu i našu konkurenciju, dakle, firme koje nude iste ili slične proizvode i usluge, ulažu sredstva u Google kampanje i takođe teže visokoj pozicioniranosti. Jedni drugima podižemo vrednost klika, ukoliko se nas mnogo oglašava, na šta još utiče i teritorija na kojoj poslujemo odn. karakteristike tržišta. Google ima neslućeno veliki broj pretraga svake sekunde, a pošto je korisnički orijentisana kompanija, Google ima prostora da našu reklamu nekada stavi na prvu stranu, nekada na 15. stranicu npr. a ponekad za isti ključni pojam u pretrazi, naš oglas neće biti izlistan. Kao što vidite, reklamiranje na Google-u nam neće prilikom svake pretrage obezbediti pozicioniranje na prvoj stranici.

E, sada na scenu stupa SEO odn. optimizacija za pretraživače. Šta se to optimizuje, možda se pitate. Optimizujemo postove i stranice na našem websajtu, koji zajedno čine 80% strukture našeg sajta (ostalih 20%  su tema i plagini – omanji dodaci koji kada se instaliraju povećavaju funkcionalnost našeg sajta). Upravo plagini namenjeni SEO optimizaciji nam i pomažu da optimizujemo naš websajt za pretraživače. Nisu sve stranice našeg sajta pogodne za SEO optimizaciju, npr. KONTAKT stranica se ne optimizuje jer sadrži jako malo teksta, jednu sliku, možda, i modul za mapu, a i retko se kontakt stranica koristi kao pojam za pretragu. Sva pravila optimizacije koja važe za postove, dalje važe i za stranice. A ta pravila propisana su od strane Google – a.

NASTAVIĆE SE…

Bakica pleše jer je srećna zbog SEO optimizacije na Google - u

Ako su Vam potrebne usluge websajt dizajna ili redizajna postojećeg websajta, LOGO dizajna, web održavanja, SEO-a, digitalnog marketinga i obezbeđivanje hostinga i domena, pišite nam OVDE.

Maja Polovina, student digitalnog marketinga i asistent u TNT Factory Website Design Studiju

Možda će Vas zanimati da pročitate naš post na temu ‘OBLICI i OSEĆANJA koja bude u nama’ OVDE.