Da li ste znali da BOJE izazivaju određenu emocionalnu reakciju u svakom od nas? I da stvar bude još interesantnija, te emocionalne reakcije su gotovo istovetne za sva ljudska bića, bez obzira na kojoj tački na planeti smo rođeni, u kojoj zemlji živimo, koje smo rase, nacionalne, etničke i verske pripadnosti.
Svetski priznati psiholozi su utvrdili koja se to egzaktna osećanja bude u nama kada gledamo u pojedine boje, a takođe, brend menadžeri i marketinški eksperti znaju kako da upravo ta saznanja iskoriste kada plasiraju i reklamiraju proizvode i usluge na tržištu, a sa ciljem što bolje prodaje istih. Dakle, boje koje će se koristiti u pojedinim reklamnim kampanjama pažljivo se odabiraju od strane stručnjaka da bi izazvale prijatne emocije kod budućih korisnika. Hajde da pogledamo pobliže šta predstavljaju pojedine boje i koje su to očekivane emocionalne reakcije koje one izazivaju u nama.

Prvo treba naglasiti da postoje i AHROMATSKE boje odn. NEBOJE koje takođe izazivaju izvesna osećanja u nama. Možda do sada niste bili svesni da, možda baš one koje su Vama omiljene npr. crna i siva, uopšte i nisu boje već takozvane neboje iliti ahromatske boje. Ahromatskim bojama pripadaju: bela, crna, siva i braon. Takođe bismo tu dodali i srebrnu. Poznat je i fenomen BELOG BALANSA odn. WHITE BALANS kada stručnjaci koriste belu da naprave ravnotežu među korišćenim bojama na vizualu.

Upotreba BELE BOJE je široka, kako za postizanje ravnoteže tako i kada želimo da asociramo na nevinost, nedužnost i na čistoću. Kada ovo znamo ne čudi što medicinsko osoblje nosi bele uniforme, zar ne? Neveste širom sveta oblače venčanice bele boje, osim u Indiji gde se bela boja smatra bojom žalosti i nose je udovice. Bela boja takođe simbolizuje iskrenost i sigurnost.
SREBRNA BOJA upućuje na prefinjenost, eleganciju, stil ali i na tehnologiju, tehnološki napredak, dizajn i futurizam.
BRAON spada u zemljane boje koje nas asociraju na prirodu, poljoprivredu, baštovanstvo, safari putovanja i sl.
CRNA nas asocira na noć, misteriju, okultizam ali i takođe na vrhunsku eleganciju, stil, moć, visoki stalež, bogatstvo i prefinjenost, takođe. Crna, ponekad, u našem narodu, zna da ima negativnu konotaciju. Znate ono kako kažu ‘crn kao noć’ ili ‘crna mačka mi je prešla put’, što može biti odraz sujeverja ali je i deo kulturoloških odlika. Takođe je i boja žalosti na našem podneblju. Bilo kako bilo, najeksploatisanija je boja u modnoj industriji, što ne čudi s obzirom da asocira na moć, bogatstvo, luksuz, eleganciju i stil. Vole je podjednako i muškarci i žene.
Teoriju boja postavio je još sir Isaac Newton u 17.veku, a danas se primenjuje na brendiranje, s aspekta psihologije i uticaja koje one imaju na ljudski mozak i emocija koje kod ljudi izazivaju generalno.
Ab Iove principium – Počnimo od najvažnijeg
Latinska poslovica

Postoje tri OSNOVNE boje. Sećate se verovatno, učili smo još kod učiteljice u osnovnoj školi iz predmeta likovna kultura. To su ŽUTA, CRVENA i PLAVA. Pa se tako mešanjem žute i crvene dobija narandžasta, žute i plave – zelena, a crvene i plave – ljubičasta boja. Naravno tu je i nijansiranje, pa ćemo mešanjem veće količine crvene, a manje količine plave, dobiti ljubičastu nijansu toplijih tonova nego da smo pomešali veću količinu plave koja spada u hladne boje i manju količinu crvene. Nikako krajnji rezultat neće biti isti. Dakle, mešanjem OSNOVNIH ( PRIMARNIH ) boja dobijamo SEKUNDARNE BOJE. Svaka boja ima minimum 12 nijansi. Mešanjem primarnih i sekundarnih boja dobijamo TERCIJARNE BOJE.
Music by https://www.bensound.com/free-music-for-videos License code: ASMGMJJL2KB3BJYL
Hajde da se osvrnemo i na to koje boje spadaju u HLADNE ( PASIVNE), a koje u TOPLE odn. AKTIVNE. S aspekta teorije boja, boje delimo na tople i hladne, a sa aspekta PSIHOLOGIJE BOJA, delimo ih na AKTIVNE i PASIVNE. U tople boje spadaju žuta, narandžasta, crvena i roza, a u hladne plava, zelena i ljubičasta.
NASTAVIĆE SE…
Ako su Vam potrebne usluge websajt dizajna ili redizajna postojećeg websajta, LOGO dizajna, web održavanja, SEO-a, digitalnog marketinga i obezbeđivanje hostinga i domena, pišite nam OVDE.
Maja Polovina, student digitalnog marketinga i asistent u TNT Factory Website Design Studiju
Pročitajte i naš post o Backup – u websajta i značaju istog OVDE.